#51 VI. évfolyam 4. szám (2005 április)

Avagy hogyan telepítsünk három könnyed lépésben egy géptermet
Digitális hangstúdió Linux alapokon
Térfigyelõ rendszer és mozgásérzékelõ megvalósítása
Védekezés levélkiszolgáló túlterhelése ellen
A rendszer újdonságai
Tartalom:
Beköszöntõ
Hírek
Mandrake – Conectiva házasság; PostgreSQL 8.0; Harmadik generációra fel!; Szalonképes PHP; AMD vagy Intel?; Linuxos kommunikátor-klón; Aki nem tud lemondani róla; Sun újdonságok; Második fokozat
LME - A szakma legismertebb egyesülete
Mi újság a rendszermag fejlesztése körül?
A világ elsõ vegyes forráskódú vállalati rendszere: a Novell Open Enterprise Server
A Novell NetWare legújabb változata, az Open Enterprise Server egyesíti a nyílt és zárt forráskódú rendszerek legjobb tulajdonságait.
Pingvinek a bíróságon
Új termékek
BladeRunner Cluster-in-a-Box; Outblaze-SME; Kiwi T1x0; DiskOnChip H1
Tervezetkezelés a WebCollab segítségével
Nyílt forrású, még felfedezésre váró gyöngyszem, mely a tervezetek állapotadatait és a hozzájuk kapcsolódó fájlokat könnyedén áttekinthetõ, webes felületen teszi elérhetõvé. Próbáljuk ki, vajon illeszkedik-e munkavégzési szokásainkhoz!
Optimalizálás a GCC segítségével
Tekintsük át a GCC O kapcsolóinak jelentését, vizsgáljuk meg, hogy bizonyos optimalizálások valójában miért nem azok, aminek gondoljuk õket, valamint hogyan választhatunk alkalmazásainkhoz különleges optimalizálási eljárásokat.
Bemutatkozik az Ardour
A Linux rögzítõstúdiónk szíve a merevlemezes rögzítõ. Vegyük szemügyre hát az Ardour-t, amely profi szintû rögzítési módszereket hoz a nyílt forrás világába.
GNU Motion: A számítógép termek mindent látó szeme
Lehet, hogy jól néz ki az ajtónk, de biztosan szükségünk van 23 órányi videóanyagra ahol zárva látjuk? A következõ program használatával biztonsági videóinkból kigyûjthetjük a lényeges részeket és kiszúrhatjuk a be- és kilépéseket.
Központi, címtárszolgáltatás alapú jogosultságkezelés (2. rész)
Ki és hova jelentkezhet be? Megbízható, központi címtárral ennek szabályozása nem okozhat gondot.
Az OSCAR és a bioinformatika
Az új fürt-telepítõ és -irányító eszközökkel egy óra alatt létrehozhatunk és a kutatómunkánk szolgálatába állíthatunk egy 64 csomópontos számítógépfürtöt.
Bloglines webszolgáltatások (folytatás)
Néhány webes közösség gonosz módon bezárja a felhasználóit, a Bloglines ezzel szemben a nyitott megközelítés híve és megengedi, hogy saját parancsfájljainkkal irányítsuk a webszolgáltatás API felületét. Vágjunk bele és zárkózzunk fel kedvenc blogjainkkal.
Az Oddmuse wiki motor
A wikik mókásak és nagyon hasznosak. Próbaképpen telepítsük Alex Schroeder Oddmuse programját.
Linux-sokszorosítás iskolai gépekre
Középiskolánkban sikerült egy UHU-linuxra mindazon alkalmazásokat feltelepítenem, amelyekrõl úgy gondoltam, hogy hasznosak lehetnek a diákok számára, majd az így kialakított rendszer sokszorosítására kidolgoztam egy egyszerû módszert.
Bõvítõmodulok segítséggel
A cikksorozat utolsó részében megvizsgáljuk annak lehetõségét, hogy hogyan írhatjuk át saját igényeinknek megfelelõen a már elkészült GIMP bõvítményeket.
Védekezés levélkiszolgáló túlterhelése ellen
Egy gyõri szakközépiskola tanár-rendszergazdájaként linuxos kiszolgálókat üzemeltetek. A múlt év végétõl, egyre gyakrabban tapasztaltuk azt a hibajelenséget, hogy a munkaállomásokon mûködõ ügyfélprogramok hosszasan próbálkoztak egy-egy e-mail elküldésével, majd „Kapcsolat megszakadt” hibaüzenettel leálltak...
Samba - Windowsban is otthon (3. rész)
Lokalizáció, házirendek, nyomtatók.
FreeBSD - a szomszéd vár (6. rész)
Kiszolgálók – ACL és kiterjesztett attribútum a fájlrendszerben.
Az eFltk bemutatása (1. rész)
Egy nagyon jól használható grafikus eszközkészletet (widget-set) szeretnék bemutatni. A neve eFltk, ami egyben utal az elõdjére is.
Az SMTP AUTH beállítása
IP cím ellenõrzés helyett hitelesítsük Postfix kiszolgálónk felhasználóit név és jelszó alapján – avagy ami nem állandó, az fix, hogy megváltozik.
MySQL 5 - rég várt fejlesztések
Megnézzük, hogy állnak a „legnépszerûbb nyílt forrású adatbázis-kezelõ” programmal a fejlesztõk.
Számítógép hálózatok (16. rész) Kapcsolatállapot alapú forgalomirányítás, hierarchikus forgalomirányítás
Folytatjuk tovább a dinamikus forgalomirányító eljárásokkal, most egy gyakorlatban is széles körben használt algoritmust mutatunk be: a kapcsolatállapot alapú forgalomirányítást. Ezek után megnézzük, mi a teendõ akkor, ha hálózatunk olyan nagyra nõtt, hogy a forgalomirányító táblázatok már nem férnek el útválasztóink memóriájában.
Szoftverjogi csiki-csuki, avagy a szoftver analizálás és annak határai
A szoftverek visszafejthetõek. Ezzel vélhetõen nem árultam el nagy újdonságot. Azzal talán annál inkább, hogy a szoftverek visszafejtése bizonyos körülmények között jogszerû is lehet.