#55 VI. évfolyam 8. szám (2005 augusztus)

Game over?
Várakozási sorok kezelése Linux alatt
Mit tud a 2.6-os rendszermag valós idõben?
Forgalomszabályozás a Squid segítségével
Nem csak fejlesztõknek!
Hányféle tud lenni egy terminál?
Tartalom:
Beköszöntõ
Hírek
Belekotyogók fóruma; Csere-bere az Operában; iPod Linux; Mint az úthenger; Kattintani tud? Plusz egy pont; Magmodell; GeForce 7800; Qt 4; Beért az Nvu
Mi újság a rendszermag fejlesztése körül?
Játékok a vásárban
A 4. Információtechnológiai és telekommunikációs vásár idén megújult formában kerül megrendezésre a Budapesti Nemzetközi Vásárral egy idõben.
Új termékek
RTOS eszközmeghajtók illesztése beágyazott Linuxhoz
Alakítsuk hagyományosan durva és kusza RTOS kódunkat szépen formázott Linux eszközmeghajtókká.
A HTB várakozásisor-kezelési elv elemzése
Vajon képes a Linux úgy garantálni a szolgáltatásminõséget, hogy egyszerre álljon rendelkezésünkre a kívánt sávszélesség, a megadott határt mégse lépjük túl? Kipróbáltuk.
A 2.6-os Linux rendszermag valós idejû és teljesítmény fejlesztései
A Linux rendszermag érzékenységének és valós idejû teljesítményének fejlesztése a jövõben még kedvezõbb fordulatot vehet.
Dinamikus megszakításkérés-kiosztás illesztõprogramokhoz
A megszakítás az az eszköz, amellyel a hardver felhívja magára a szoftver figyelmét. Vizsgáljuk meg a mûködését!
Miért és hogyan használjunk Netlink Socket-eket
Használjuk kétirányú, alakítható módszert a rendszermag és a felhasználói tér közötti adatátadásra.
Saját nyelvi felület készítése GCC-hez
Jó hír a nyelvtervezõknek hogy egyszerûbbé vált a nyelvi felületek készítése a GCC-hez.
CGI programozás C nyelven
Az összetett webes feladatok elvégzését a CGI egyszerûségének megõrzése mellett is felgyorsíthatjuk. A rengeteg hasznos könyvtárnak köszönhetõen a parancsfájlkészítõ nyelvekrõl C-re áttérni nem is olyan nagy ugrás, mint azt gondolnánk.
Squid alapú forgalomszabályozó és felügyeleti rendszer
Amikor a hálózatunkon folyó forgalom túlnyomó része webes forgalom lett, egyetemünk a nyílt forrású Squid gyorsítótárazó programra építve üzembe helyezett egy a hozzáférések követésére és korlátozására alkalmas rendszert.
Gentoo másképp
A Gentoo-t legtöbben a fejlesztõi munkaállomások egyik vezetõ terjesztésnek tekintik, de az egyszerû csomagkezelési rendszer miatt olykor jó választás lehet bármely folyamatosan naprakész termelési rendszerben.
Adatbázisok és naptárak
Az iCalendar szabványt már megismertük, most itt az ideje, hogy az adatokat adatbázisból vegyük, és a naptárakat futásidõben állítsuk elõ.
FreeBSD - a szomszéd vár (10. rész) A vár õrei
Egy kiszolgáló gép elsõdleges feladata, hogy a kliensek kéréseit kiszolgálja, s eközben meg kell különböztetnie a klienseket a támadóktól. A BSD vár önmagában elegendõ bizonyos fokú védelemre, azonban ezt érdemes kibõvíteni.
Programfejlesztés az eFluid segítségével
Sorozatunk utolsó fejezetében egy egyszerû programot fogunk elkészíteni az eFltk grafikus fejlesztõeszközének segítségével.
Adatbázis-kezelés PHP-ben, PEAR módra
Építkezni fogunk, mégpedig PEAR modulokból. Az elsõ górcsõ alá vett – és egyben legfontosabb – építõkõ az adatbázis-kezelés kategóriát megalapozó DB csomag.
Kávéfõzés lépésrõl lépésre (3. rész) Tömbök és interfészek, avagy a változatosság gyönyörködtet
Az elõzõ részben megismerkedtünk az öröklõdés fogalmával. Ennek a módszernek a segítségével egy meglévõ osztályt bõvíthetünk újabb tulajdonságokkal és mûveletekkel.
Hálózatok (20. rész) ARP, RARP, BOOTP, DHCP, CDIR
Folytatjuk tovább az internet vezérlõ protokolljainak ismertetését, majd rátérünk az IP protokoll egyre égetõbb problémájára: a még szabadon kiosztható IP címek vészes fogyására.
Elfeledett terminálok
A parancssor megszállottai grafikus játékszereket kapnak, melyekkel helyet takaríthatnak meg, háttereket használhatnak vagy akár több terminált is elindíthatnak egyetlen paranccsal.
Egy szabadalmi irányelvtervezet
2005. július 6. emlékezetes nap lesz a szabad szoftverek történelmében...