#67 VII. évfolyam 8. szám (2006 augusztus)

Galaxis útikalauz linuxosoknak - Celestia
Optikai tuning - Blender és Yafray
Digitális minőségellenőr - Valgrind
Hol is van a hogyishívják - Swish-E
GnuPG máshogy - Tippek, trükkök
Kísért a múlt - DOSBox
Tartalom:
Beköszöntő
Hírek
Pepper Pad 3; VoIP már a Firefoxban is; Linuxos mobiltelefonok, egyesüljetek!; GSM és WiFi telefon; Mini-ITX méretű számítógépek multimédia célokra; Taiwan a Linux mellett; Titkosított merevlemezek; Linuxé már a Niagara is; Táblázatkezelő Google módra; IP TV Linuxszal; Újabb, Linuxszal készült animációs film
Mi újság a rendszermag fejlesztése körül?
A Linux mint játékplatform – múlt, jelen, jövő
A Linux története az első rendszermag megjelenésétől kezdve példaértékű. A fejlesztői közösség lelkesedésének hála, a nagy számú disztribúció közül némelyik ma már igen komoly alternatívát nyújt a mindenkori piacvezető termékek ellenében.
Pingvinkiállítás – A fogpiszkálótól a vibrátorig
Azt mondják, egy átlagos, egészséges, kiegyensúlyozott felnőtt reggel fél nyolckor felkel és pocsékul érzi magát. Hogy egy átlagos felnőtt pingvinrajongó miképpen ellensúlyozza e kedélyállapotot, vagy éppen mik születnek e kedélyállapot nyomán – álljon itt néhány példa és fotó szemléltetésképpen.
Magas rendelkezésre állás a Novell SUSE Linux Enterprise Serverrel
Valgrind
A szoftverek minőségellenőre
SDL – Multimédiás programozói könyvtár (2. rész)
PHP nyomkövetők (1. rész)
Párhuzamos programok fejlesztése PVM könyvtárral (2. rész)
Szegény ember szuperszámítógépe
DOSBox
Kísért a múlt
A Latex használata (3. rész)
Felsorolások, táblázatok és ábrák
A sorozatnak ebben a részében a szövegformázás további eszközeiről lesz szó.KDE alkalmazások (5. rész)
KDirStat – Könyvtárak statisztikái
Mindig szerettem volna tudni, hogy az 50 GBájt kapacitású/home könyvtáramban miért fogy el a hely pillanatok alatt. Visszagondolva a régi „szép” időkre – amikor 20 MBájt volt a teljes merevlemezem mérete, azon sem volt túl sok szabad hely. Mintha Murphy egyszer mondta volna, hogy „ami hely megtölthető, az meg is telik". De mivel?Klik – linuxos alkalmazások egy kattintásra
Okozott már gondot egy Linux-os alkalmazás telepítése? Történt már olyan, hogy egy alkalmazás csomagjának telepítése nem történt zökkenőmentesen? És olyan, hogy egy alkalmazás nem a megszokott helyre települt? Jó lett volna ugyanazt a csomagot más disztribúciókra is telepíteni? A Klik talán egy napon minderre megoldást nyújthat.
Korganizer – Segítség a szervezéshez
A KOrganizer alapvetően egy KDE asztali grafikus felület alá írt sokoldalú digitális határidőnapló-alkalmazás. Újabban a szintén KDE-s Kontact PIM – „personal information manager”, személyi-információ kezelő – központ szerves része, de mint különálló alkalmazás is elérhető és használható.
Celestia – nézz az ég felé
A csillagászat (mint nagy hagyományokkal rendelkező tudomány) egy szűk szakértői kör „kedvtelése”, holott a tiszta, nyáresti égboltra tekintve hihetetlennek tűnik, hogy ekkora terület kevés hivatásos kutatóval rendelkezik. Amatőr csillagászok ennek ellenében szép számmal akadnak a távcsövek mögött, aki pedig csupán „passzívan” érdeklődik a téma iránt, minden bizonnyal betér néha egy könyvesboltba, ahol talán megvásárol egy csillagászattal foglalkozó könyvet.
Semmi sem maradhat rejtve: Swish-E
A swish-e egy egyszerűen használható, rugalmas alkalmazás, amellyel web oldalakat és egyéb fájlokat indexelhetünk.
GnuPG tippek trükkök
Kevesen tudják, de a GnuPG a levelek titkosításánál és visszafejtésénél valójában sokkal többre is képes...
Ellenség a (tűz)falakon belül
A biztonsággal nem lehet elég sokat foglalkozni. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy tűzfalunkat a nap 24 órájában kellene még tovább finomítani, mert tökéletes valószínűleg akkor sem lesz.
G4U – Ghost for UNIX
A sok egyforma géppel ellátott vállalatoknál elterjedt eszköz a Symantec cég Ghost nevű programja...
Naptárak megosztása
Megosztott naptárak létrehozására irányuló munkánk utolsó lépéseként lehetővé tesszük, hogy a felhasználók feltölthessék naptárjaikat a kiszolgálóra.
A Blender használata (9. rész)
Karakter-animáció
Gimp bővítmények (4. rész)
Söndörödik, pöndörödik, bödörödik...
A Blender és a Yafray tuningolása
A legtöbb esetben nincs szükségünk arra, hogy forráskódból telepítsünk egy programot, és nincs is mindig értelme.
Saját zenét saját kottából!
E cikkben megpróbálom megismertetni olvasóinkkal a zeneírás legfőbb lehetőségeit, mégpedig szabadon elérhető linuxos programokra támaszkodva.