#68 VII. évfolyam 9. szám (2006 szeptember)

Csúcsvasak - Csináld magad linuxos csúcsgép
Egy korty Windows - WINE
Forró nyomon - PHP nyomkövetési módszerek
Felettünk csak az ég - Repülőgép-szimulátorok Linux alatt
GIMPshop - A trónkövetelő
Gutenberg nyomában - CUPS
Tartalom:
Hírek
Mikrobi; Mütyűrmánia; 32 mag 2010-re?; Nyílt szabványú grafikus kártya; Feltörték a Debian egy gépét; 8 gigabites flash memória; Motorola zenefon; Hatkerekű autonóm jármű; Japán robot; Biztonsági videórendszer; Profi hangfeldolgozó már ezer dollárért; Google Map Mobile
Mi újság a rendszermag fejlesztése körül
Kicsi-kék és makaróni
A címre rácáfolva nem hupikék törpikék csőtészta-vacsorájáról szól ez írás, nem is Maradona túlsúlyáról, hanem a Sphenisciformes-béli Spheniscidae-családnak formabontásáról. Magyarán szólva: lássuk, milyenfajta pingvinek éldegélnek a Déli-sarktól egészen Afrikáig.
Szabad Szoftverek Világnapja
Idén immár harmadjára kerül megrendezésre a Szabad Szoftverek Világnapja. Henrik Nilsen Omma ötlete nyomán legelőször 2004-ben került megrendezésre, akkor a világban 60 helyszínen, többek közt Szegeden is.
Új vállalati platform született – megjelent a Novell SUSE Linux Enterprise 10
A Novell SUSE Linux Enterprise 10 egy átfogó, nyílt vállalati platform, amely magában foglalja mind a szerver, mind a desktop oldali megoldásokat: a SUSE Linux Enterprise Server 10-et és a SUSE Linux Enterprise Desktop 10-et, valamint a Novell Customer Centert, egy on-line portált, ahol a műszaki támogatás mellett a szoftverfrissítések, hibajavítások is egy helyen elérhetőek.
PHP nyomkövetők (2. rész)
Sorozatunk előző részében végigtekintettünk azon a palettán, amit a Linux alatt elérhető PHP nyomkövetők és profilkészítő alkalmazások jelentenek, és végiggondoltuk, mi indokolhatja ezek használatát. Ebben a részben néhány általános meggondolás után a Quanta Plus fejlesztőkörnyezetről és az ebbe integrált Gubed nyomkövetőről lesz szó.
Grafikus programok készítése GTK+-szal
Az egyik legmodernebb grafikus eszközkészlet (toolkit) a GTK+ nevű könyvtár, amelyet eredetileg a jól ismert Gimp rajzolóprogrammal együtt kezdtek el kifejleszteni. A neve, „The Gimp Toolkit”, is innen jön. Ma már rengeteg alkalmazás használja, és a Gnome is teljesen erre épül.
Egy korty Windows – Wine
Minden bizonnyal a Microsoft operációs rendszerére több alkalmazás létezik, mint a szabadszoftveres közösség éllovasára, a GNU/Linuxra. Ennek egyszerű az oka, a Windows elterjedtebb. Természetesen számtalan hasznos és kevésbe hasznos program létezik Linux alá is, de néha kedvünk szottyanhat kifejezetten windowsos programokat futtatni. Ebben lehet a segítségünkre a Wine.
A Firefox kiterjesztései (2. rész)
Sok érv és ellenérv hangzott el arról, hogy miért is érdemes honlapot Firefox segítségével fejleszteni. Személy szerint én azt tapasztaltam, hogyha egy oldal helyesen jelenik meg e böngésző alatt, akkor más fajták alatt is helyes fog megjelenni.
Kontact – Személyi információkezelés KDE módra
A Kontact egy Linux operációs rendszeren, elsősorban KDE környezethez fejlesztett úgynevezett PIM („personal information management”, személyi-információ kezelés) alkalmazás-csomag. Egyetlen felhasználói felület alá csoportosítja az e-mail, napló, határidőnapló, címjegyzék, megjegyzések, hírcsoportok és hírcsatornák kezelését.
Maxima – Egy nyílt forráskódú CAS alternatíva
A komputeralgebrai rendszerek segítenek a tudományban, valamint a gazdaságban és az iparban előforduló matematikai problémák megoldásában.
CUPS – Gutenberg nyomában...
Elemzők a 90-es években papírmentes irodát jósoltak. Nos az emberiség régi vágya – a papírra rögzítés miatt – ez még egy darabig váratni fog magára annak ismeretében, hogy az egyre olcsóbb nyomtatási lehetőségek emelték a papírfogyasztást. Talán az elektronikus papírok megoldják majd ezt a problémát.
Építsünk bioinformatikai célú szuperszámítógépet
Az OSCAR fürtöző környezetben futó bioinformatikai eszközök segítségével 17 újrahasznosított személyi számítógépünket felhasználói lekérdezések teljesítményét növelő rendszerré változtattuk.
LIDS – A Linux betörésvédelmi rendszere
A fájlok jogosultságainak beállítása néha kevés. A LIDS olyan kernelszintű eszköz, amelynek hatása messze túlmutat a fájlrendszer beállításaival elérhető biztonságon.
Csináld magad linuxos csúcsgép
Először is vegyünk egy igazán kiváló AMD64 alaplapot, aztán a többi tulajdonképpen már jön magától...
LDAP azonosítás a gyakorlatban (1. rész) – A kiszolgáló telepítése
Az LDAP telepítéséről sok dokumentáció jelent már meg a Linuxvilág oldalain és más helyeken is. Sokoldalúsága miatt én is elhatároztam, üzembe állítok egy ilyen nagy tudású rendszert.
IPCop – Egy hálózsaru feljegyzései
Tilthatunk és engedélyezhetünk – például adott honlapok látogatását, s kis odafigyeléssel megelőzhetjük a betörési és fertőzési kísérleteket, ha feltelepítjük a megfelelő kiegészítő modulokat, vagy kézzel megírjuk a megfelelő szabályokat.
Biztonságos adattárolás – Szoftveres RAID kialakítása Linux alatt
Manapság egyre inkább előtérbe kerül az adatbiztonság kérdése otthoni felhasználóknál is. Konkrétan az adatok tárolásának biztonsága. Ezt ideig-óráig meg lehet valósítani szalagos vagy optikai egységgel, de belátható, hogy ezek az eszközök nem tesznek lehetővé valós idejű adatmentést. Erre találták ki a RAID-e.
GNU Screen, a virtuális KVM
Bizonyára sokszor előfordult már a kedves olvasóval, hogy egy távoli szerverre több példányban kellett volna bejelentkezni ssh-n. Aztán hirtelen le kellett csatlakoznia, de később szerette volna ugyanazt a környezetet használni. Erre tökéletes megoldást nyújt a GNU Screen.
Szelek szárnyán
A megújult magazinban eddig nem esett szó repülőgép-szimulátorokról. Valójában méltánytalanul, hiszen a kategória széles rajongói táborral bír. A hiányosságot ezennel pótoljuk...
3D ábrázolás – PoVRay (8. rész)
A PoVRay által készített képek minősége arányos az elkészítésére (renderelésre) fordított idővel...
Gimpshop, a trónkövetelő
Ki ne hallotta volna még az Adobe Photoshop nevet? Kiváló program. Nem véletlenül vált a pixelgrafikus programok egyik de facto szabványává...
A Földtől távol
A játékrovat e havi részében belső nézetű „űrszimulátorokról” lesz szó...